logo-odm

Hry VII. zimní olympiády dětí a mládeže 2016

Ústecký kraj / 17.01.2016 - 22.01.2016

Zimní edice oblíbené Olympiády dětí a mládeže se bude v roce 2016 konat v Ústeckém kraji. Ten v roce 2007 hostil i letní variantu ODM. Po Zlínském kraji je tak historicky druhým, kterému se podařilo uspět v kandidatuře na organizaci zimní i letní ODM.

V olympijská sportoviště se 17. až 22. ledna promění hned pět míst v Ústeckém kraji. Lyžařský areál na Klínovci bude hostit akrobatické a sjezdové lyžování. Na své si přijdou i milovníci snowboardingu, právě v klínovském snowparku se spolu utkají vycházející sportovní mládežnické hvězdy z celé republiky. O pár desítek kilometrů níž v chomutovském zimním stadionu se uskuteční strhující zápasy v ledním hokeji. Chomutovský stadion bude navíc hostit i zahajovací a závěrečný ceremoniál. Ten zahajovací startuje už 17. ledna v 15 hodin. Chomutov bude i dějištěm dalších dvou ne zcela zimních soutěží, do městského divadla, které se promění v Olympijský dům, se sjedou ti nejlepší tanečníci a šachisté. V Ústeckém kraji je ale ještě jedno město, které je historicky spjaté s hokejem – Litvínov a právě na legendárním stadionu Ivana Hlinky, kde se na ledě proháněly takové hvězdy jako Robert Reichel, Martin Ručinský nebo Vladimír Růžička, se uskuteční další zápasy v ledním hokeji. Reprezentanty v krasobruslení a rychlobruslení přijďte určitě podpořit na mostecký zimní stadion. A v tratě na biatlon a běžecké lyžování se na týden promění golfový areál na Cínovci.

Na všechna sportoviště jste srdečně zváni! Sledujte stránky a již brzy se dozvíte podrobnosti.

Základní informace o Ústeckém kraji

Žádný z krajů České republiky se nemůže pochlubit tolika významnými body nebo momenty české historie na svém území jako Ústecký kraj. Ať už se jedná o horu Říp svázanou s pověstí o příchodu praotce Čecha se svou družinou, nebo Stadice s Přemyslem Oráčem či památný milostný příběh Oldřicha a Boženy odehrávající se v Peruci. Na tyto tři základní místa navazují další, které rozhodně stojí za to navštívit. V našem kraji, ale nejsou pouze místa spojená s historií. Za návštěvu stojí například celá oblast Českého Švýcarska a jeho národním parkem, projížďka s některou z lodí po Labi, vinice v Českém středohoří, Krušné hory, královská města na Ohři včetně návštěvy Žatecka a množství dalších míst.

Ústecký kraj je zkrátka místem plným rozmanitostí. Na jedné straně právě hluboká historie, neuvěřitelné přírodní scenérie a zákoutí s původní řemeslnou výrobou, naproti tomu průmyslové oblasti neodmyslitelně spjaté s místní kulturou a zaměstnaností.

Území kraje se dělí na sedm dnes již bývalých okresů – Ústecko vnímané jako kolébka české státnosti, Děčínsko, které je považováno za ráj pro turisty, lázeňské Teplicko, chmelařské Lounsko, vinařské Litoměřicko a v neposlední řadě Mostecko a Chomutovsko, které je známé jak důlní činností, tak následnou rekultivací.

Oblast, kterou účastníci olympiády navštíví nejvíce je Krušnohoří - nejhornatější část kraje. Nejvýše položené místo se nachází právě na Klínovci, na tradičním místě letních i zimních sportů a aktivit a hlavně na jednom z hlavních míst, kde se odehraje část olympiády. Krušné hory mají svůj název odvozený od slova „krušit“, což bylo spjato s hornickou činností, úpravou rudy a plavbou dřeva. Nejde tedy o krušné, smutné, těžké a ztrápené hory. O historii důlní činnosti se o tom můžete například výletem do Krupky, Mikulova nebo Měděnce. Mnozí ocení i návštěvu Uhelného safari, které můžete navštívit jedině zde.

V našem kraji je toho k vidění opravdu hodně a my věříme, že se při cestě ze sportovního zážitku alespoň na jedno z nich podíváte.

Statutární město Chomutov

Vzniklo na křižovatce starých obchodních cest spojujících Prahu s Lipskem a Cheb s Ústím nad Labem. První zmínka o vlastním městě pochází z roku 1252, kdy městečko Chomutov získal řád německých rytířů. Už v 16. století se u města těžil kamenec. V prostoru těžby pak v 19. století vzniklo Kamencové jezero, které se stalo významným lázeňským a rekreačním střediskem. Jako přírodní útvar je jedinečné a i ve světovém měřítku ojedinělé. V Chomutově najdete i Podkrušnohorský zoopark zaměřený na chov evropských a asijských zvířat. Zoopark ze severní strany přiléhá ke Kamencovému jezeru a svojí rozlohou je největší ZOO v České republice. Součástí zooparku je i Kaštanka, která je považována za nejstarší a nejsevernější sad památných stromů kaštanovníků setých v České republice. V minulosti byl součástí parku i recesistický výběh ropáka bahnomilného, který ale ZOO zrušila, když se stal předmětem soudního sporu, neboť byl vytvořen bez vědomí výtvarnice Barbary Šalamounové, která vytvořila výtvarnou podobu ropáků pro studentský film Jana Svěráka.

Statutární město Most

Typickým prvkem pro nové město Most, které vzniklo takřka na zelené louce, je moderní architektura, do níž je včleněno několik dochovaných památek ze starého města. Původní město Most bylo téměř zcela zbořeno kvůli těžbě uhlí. Jednou z nejznámějších vzpomínek na tento historický mezník je kostel Nanebevzetí Panny Marie. V roce 1975 byl přesunut po kolejích o 841 metrů, aby byl zachráněn z města, které bylo srovnáno se zemí. V Guinessově knize rekordů je zapsán jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích, Velmi známý je Most i svými takzvanými „dromy“. Právě tady se totiž nachází turistická lákadla jako je autodrom, hipodrom nebo aquadrom. Všechny tyto atrakce byly navíc vybudovány na původních výsypkách. Pro rok 2015 město Most získalo titulem Evropské město sportu.

Město Litvínov

Polohu města určili již ve středověku lidé, kteří založili usedlosti podél Divokého a Bílého potoka v blízkosti cest kopírujících úpatí Krušnohoří. Původně se Litvínov dělil na dvě sídla – Horní a Dolní Litvínov s tvrzemi. Hrabě Jan Josef Valdštejn tady tehdy založil velkou manufakturu na výrobu sukna, jednu z prvních v českých zemích. Rod Valdštejnů si Litvínov připomíná každý rok při Valdštejnských slavnostech, kam přijíždí knížecí rodina v dobových kostýmech. Dnes je Litvínov významným střediskem chemického a textilního průmyslu, též křižovatkou dálkových ropovodů. Litvínov patří mezi česká města s významnou hokejovou tradicí, od 60. let se místní klub stabilně účastní nejvyšší české (příp. československé) hokejové soutěže. V NHL působilo téměř 30 litvínovských odchovanců - nejvíce ze všech klubů v České republice a v počtu obyvatel i nejvíce z celého světa.

Město Dubí

První zmínky o Dubí jsou ještě z dob, kdy zde bylo místo, kde přechodně a sezónně přespávali krupští horníci, kteří v okolí těžili a rýžovali cín. Osada dostala pojmenování po rozsáhlých dubových lesích, které se nacházely v okolí. Dubí je jednoznačně spojeno se značkou dubský porcelán, právě tady se totiž již od roku 1864 vyrábí pravý „cibulák“. Pod Dubí spadá i Cínovec, kde se odehrají závody v biatlonu a běžeckém lyžování v rámci olympiády dětí a mládeže. Jak už název napovídá, dříve se tady byly cínowolframové rudy. Po ukončení těžby se z Cínovce stala převážně rekreační oblast. Na Cínovci je také hraniční přechod do Německa.

Město Loučná pod Klínovcem

První písemná zmínka o vsi Wiesenthal (luční údolí) pochází z roku 1431. Ves byla založena pravděpodobně již ve 14. století, o tomto raném období se nám však žádné zprávy nedochovaly. Onou první dochovanou zmínkou o Loučné je listina, rozdělující perštejnské panství mezi Alše a Viléma ze Šumburku. Podle této listiny Aleš dostal hrad Perštejn spolu se 14-ti vesnicemi, mezi nimiž byla i "polovina Wiesenthal". Následující roky pro ves nebyly příliš šťastné - husitské války se na ní znatelně podepsaly, v zápise z roku 1449 je dokonce uváděná jako zpustlá. Začátkem 16. století zde však nastal rozvoj, spojený s rozmachem hornictví. Loučná byla opět osídlena a její význam rostl. Žije zde asi 100 obyvatel.

Zahajovací ceremoniál:

neděle 17. 1. 2016 SD ARÉNA Chomutov v 15:00 hodin

Medailové ceremoniály:

úterý 19. 1. 2016 náměstí 1. Máje Chomutov v 19:00 hodin

čtvrtek 21. 1. 2016 SD ARÉNA Chomutov v 19:00 hodin

Závěrečný ceremoniál:

čtvrtek 21. 1. 2016 SD ARÉNA Chomutov v 19:00 hodin

Program olympiády
Neděle17. 1. Pondělí18. 1. Úterý19. 1. Středa20. 1. Čtvrtek21. 1. Pátek22. 1.
Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500