Jílováci budou reprezentovat kraj v biatlonu

Jílováci budou reprezentovat kraj v biatlonu

„Biatlon je atraktivní disciplína,“ řekla mimo jiné po svém nedávném triumfu v rakouském Hochfilzenu vycházející sportovní hvězda Lucie Charvátová. Za pravdu jí dávají také členové Klubu biatlonu Jílové, kteří se chystají na zimní olympiádu dětí a mládeže pořádanou od 17. do 22. ledna v Ústeckém kraji.

Biatlon oživí spolu s běžeckým lyžováním prostory golfového areálu na Cínovci. „Klub biatlonu Jílové je jediným klubem v kraji, který je v tomto sportu aktivně zapojen,“ říká jeho jednatel a úspěšný republikový reprezentant z Mistrovství Evropy i Mistrovství světa Miroslav Bárta. Z uvedené skutečnosti tak podle něj vyplývá i zodpovědnost pokrýt sportovní účast z vlastní členské základny. Situaci nemají vůbec jednoduchou. „Stejně jako lyžařské oddíly bojujeme i my s nepříznivými sněhovými podmínkami, navíc nemáme k dispozici žádný vhodný areál, který by byl pro naše tréninky snadno dostupný,“ vysvětluje Miroslav Bárta.
V průběhu posledních let však klub razantně mění své tréninkové přístupy a zvyšuje soustředění na letní přípravu. Připomeňme jen prázdninové hodiny tréninku na kolečkových lyžích, posilování, běhání a střílení, které vyvrcholily počátkem školního roku účastí v biatlonu na kolečkových lyžích v Letohradu. Jak Miroslav Bárta přiznal, až na výjimky se zatím na zimních olympiádách dětí a mládeže účastnícím se členům klubu výrazně nedařilo. Právě s ohledem na změny v přípravě však všichni věří, že se letos nominovaní mladí sportovci posunou směrem k lepším výsledkům.
Poměrně rovinatý terén Cínovce na hranici s německým Altenbergem nabízí milovníkům bílé stopy i biatlonu bezvadně upravené běžkařské i biatlonové tratě. Historie biatlonu v Jílovém pak sahá až do počátků organizovaných soutěží tzv. Dukelského závodu branné zdatnosti a Sokolovského závodu branné zdatnosti s malorážkovou puškou na konci šedesátých let minulého století. Držme proto palce, aby se nominovaní účastníci Klubu biatlonu Jílové úspěšně zapsali ve výsledkových listinách zimní olympiády dětí a mládeže 2016.